Типове ексфолиация: Кой е перфектният ексфолиант за теб

Независимо от твоя тип кожа, редовното ексфолиране е от съществено значение, за да поддържаш тена си свеж и здрав. Прочети цялата статия, за да разбереш защо трябва да ексфолираш кожата си, различните методи за ексфолиране и как да избереш правилния продукт за твоя тип кожа и проблеми.

Какво е ексфолиация?

Ексфолирането е отстраняване на мъртвите кожни клетки и натрупаните замърсявания по външния слой на кожата - епидермиса.

Можеш да използваш химичен или физически метод за ексфолиране (повече за тях по-надолу), за да премахнеш застарелите клетки. Това предотвратява запушването на порите и разкрива по-свежата и здрава кожа отдолу.

Ексфолирането подпомага естествения процес на обновяване на клетките на кожата. Този процес започва в най-дълбокия слой на епидермиса, където се „раждат“ свежи клетки. Тези млади, еластични клетки се движат нагоре през другите слоеве на епидермиса, докато достигнат повърхността на кожата. След като достигнат тази точка и се установят там, клетките, които някога са били нови и еластични, са мъртви, сухи и люспести. Междувременно има нова партида свежи клетки, които си проправят път от по-дълбоките слоеве към повърхността, за да заменят мъртвите, сухи клетки.

Обмяната на клетките на кожата е естествен процес, но се забавя с възрастта. Обикновено, този процес се случва на всеки 28 дни при здрава, млада кожа. След като остареете, това започва да отнема много повече време от 40 до 60 дни или дори повече. По-бавното обновяване води до проблеми с кожата, включително липса на блясък, неравномерен тен на кожата и обриви поради запушени пори.

Кои са най-добрите ексфолиращи съставки?

Най-добрите ексфолиращи съставки са нежни съставки, които нежно ексфолират кожата, без да нарушават здравето на ѝ. Въпреки че те варират в зависимост от типа кожа, ние препоръчваме:

  • Гликолова киселина (AHA)
  • Млечна киселина (AHA)
  • Салицилова киселина (BHA)
  • Плодови ензими
  • Екстракт от бамбук
  • Мъниста от жожоба

Но повече за тях по-късно!

Захарен ексфолиант

Предимствата от ексфолирането на кожата

Помага за изчистване на задръстената кожа чрез отпушване на порите

Колкото по-дълго сухи, мъртви клетки остават на повърхността на кожата, рискът те да запушат порите и да запушат кожата се увеличава.

Заедно с омазняването и други остатъци, мъртвите клетки лесно се улавят в порите, което създава идеалната среда за процъфтяване на бактерии. Това може да доведе до проблеми с кожата, свързани с акне - от леки форми като черни точки и пъпки до тежки форми като кисти и възли.

Едно от основните решения за справяне с претоварената кожа чрез премахване на мъртвите кожни клетки е редовното, нежно ексфолиране.

Ексфолирането отстранява мъртвите клетки и отпушва порите, за да ги запази чисти. Това минимизира вероятността бактериите, образуващи акне, да се развият в порите и да предизвикат пробиви.

Може да минимизира появата на фини линии и бръчки

Не можеш да премахнеш фините линии и бръчки с ексфолиация, но можеш да помогнеш за минимизиране на появата им. Когато ексфолираш и премахнеш горния слой мъртва кожа, кожата изглежда по-гладка и фините линии стават по-малко изразени.

Помага за по-ярък и по-равномерен тен на кожата

Тенът, нуждаещ се от добра сесия за ексфолиране на кожата, изглежда плътен и матов на вид, благодарение на натрупването на стари клетки. Премахването на мъртвите клетки може незабавно да направи кожата по-ярка и свежа. С течение на времето тонът на кожата става по-гладък и появата на хиперпигментация може да бъде сведена до минимум.

Позволява на продуктите за грижа за кожата да проникнат по-дълбоко

Завършваме списъка с едно от по-малко известните предимства на ексфолирането. Знаеш ли, че всъщност може да помогне за увеличаване на ползите от съставките в другите ти продукти за грижа за кожата? Без слой мъртви клетки по пътя си, серумите, овлажнителите и маските проникват по-дълбоко в кожата. Ако даден продукт е богат на подхранващи и активни съставки, има смисъл, че колкото по-добре се абсорбира от кожата ви, толкова по-добри са резултатите!

Домашен ексфолиант с тиква

Как да ексфолираме кожата – химически срещу физически методи

Има два вида методи за ексфолиране – физични и химични.

Те споделят едни и същи цели - изчистване на мъртвите кожни клетки, подпомагане на ускоряването на клетъчния обмен и оставяне на кожата по-ярка и гладка - но постигат това по различни начини.

За да изберете най-добрия ексфолиант за вашия тип кожа и проблеми, е важно да разберете как работи всеки метод.

Физическо ексфолиране

Физическите ексфолиращи продукти са тези, които съдържат малки частици, като кафе, мъниста от жожоба или захарни гранули. Те изискват ръчно да втриване на продукта в кожата, за да успеят частиците да си свършат работата и да отстранят мъртвата кожа.

Други примери за физическа ексфолиация включват процедури с микродермабразио и всякакви ръкавици за лице или кърпи с текстурирана повърхност, които отстраняват мъртвата кожа и замърсяванията.

Ако избереш ексфолиращ продукт за измиване на лицето, например, избягвай агресивни съставки като натрошени плодови костилки и черупки от ядки - освен ако не са много фино смлени. По-големите частици могат да бъдат супер абразивни и да причинят това, което е известно като „микро“ разкъсване на кожата, което уврежда кожната бариера.

Химическа ексфолиация

Други ексфолианти за лице се класифицират като химически ексфолианти, които се разделят на категории, включително AHA (алфа хидрокси киселини), BHA (бета хидрокси киселини) и плодови ензими.

Не позволявай на термина „киселина“ да те плаши, тези съставки могат да бъдат изключително полезни за кожата. Вместо да разчиташ на механично движение, за да премахнеш мъртвите клетки от лицето си, киселините разтварят „лепилото“, което свързва мъртвите ти клетки, като им помага да се разхлабят и да се отлепят от кожата.

Често срещаните видове киселини и ензими включват:

  • Гликолова киселина (AHA) - тя е ексфолиант, който се среща естествено в растения, включително захарна тръстика и цитрусови плодове.
  • Млечна киселина (AHA) - герой на чувствителната кожа, млечната киселина е по-нежният, но ефективен ексфолиант от групата на киселините.
  • Салицилова киселина (BHA) - тя е по-разтворима в масло от AHA. Това означава, че докато ексфолира повърхността на кожата, тя също така прониква по-дълбоко и отпушва порите като премахва натрупания себум и замърсявания.
  • Плодови ензими - те разграждат кератиновите протеини, прикрепени към мъртвите клетки, за да разкрият по-свежата и светла кожа отдолу.

Кой метод е подходящ за теб?

В зависимост от твоя тип кожа и грижа, можеш да избереш физически ексфолиант, химически ексфолиант или комбинация от двете.

Физическо ексфолиране

Както споменахме по-рано, най-добрите физически ексфолианти са тези с по-малки, по-фини частици, които не са абразивни за кожата.

Физическите ексфолианти могат също да се комбинират с плодови ензими във формули за грижа за кожата за нежен, но ефективен начин за премахване на мъртвите кожни клетки.

При чувствителна, суха и зряла кожа

Екстрактът от бамбук има леки ексфолиращи свойства, които могат да насърчат обновяването на клетките, за да се разкрие по-млада и по-мека кожа. Идеален за отслабена или чувствителна кожна бариера, склонна към акне и суха кожа.

Перличките от жожоба и оризовата пудра също са ефективни, но нежни и меки за типове кожа, нуждаещи се от допълнителна грижа по време на ексфолиране.

Препоръчваме Нежния ексфолиращ гел за лице на Veracova с бамбукови влакна, които ще прочистят и озарят твоята кожа.

При нормална/комбинирана кожа

Исландският вулканичен пясък е мек ексфолиант, който може нежно да подпомогне обновяването на външния слой на кожата, за да поддържа по-свеж тен.

При мазна, склонна към акне кожа

Изключително фината консистенция на екзотичния полинезийски пясък осигурява нежно ексфолиране, което подпомага отстраняването на запушващите порите остатъци и насърчава по-чист тен за мазна кожа.

Как да ексфолираш лицето си, когато използваш физически ексфолиант?

Нанеси малко количество върху почистена, влажна кожа. Нежно втривай продукта в кожата си с малки, леки кръгови движения около лицето си и никога не прилагай прекалено силен натиск. Това може да влоши кожата и, в зависимост от вида на ексфолианта, може дори да причини микроразкъсвания.

Химическа ексфолиация

При нормална/комбинирана кожа

Гликоловата киселина притежава титлата за това, че има най-малката молекулна структура от групата на AHAs. Това означава, че кожата ви го абсорбира бързо и действа по-бързо от другите AHA. Освен това има свойства да привлича вода и може да помогне за лечение на неравномерен тен на кожата, да намали появата на пори, да се бори с фините линии и белезите от акне.

При чувствителна, суха и зряла кожа

Млечната киселина (AHA) е страхотен универсален продукт, но е по-нежен избор на ексфолиант за чувствителна и зряла кожа. Млечната киселина детоксикира и овлажнява повече от гликоловата киселина, като същевременно отстранява мъртвите кожни клетки, за да разкрие сияен, по-гладък тен.

Препоръчваме Серума с млечна киселина от MG Skincare, който има ексфоалиращ ефект и помага при акне, белези, признаци на стареене и всякакъв вид пигментация.

При мазна, склонна към акне кожа

Салициловата киселина (BHA) има противовъзпалителни и антибактериални свойства, което я прави ефективен избор, ако кожата ти е склонна към акне и пъпки.

Натурален ексфолиант

Колко често трябва да нанасяш ексфолиант?

Важно е да слушаш кожата си, за да разбереш колко често трябва да ексфолираш, но ние можем да ви помогнем с някои общи насоки.

Нормалната и мазната кожа обикновено могат да се справят с 1-3 пъти седмично с нежен ексфолиант. Ако използваш по-силен ексфолиант, намали до веднъж седмично.

Ако имаш чувствителна или суха кожа, придържай се към лека ексфолираща сесия веднъж седмично.

Опасността от прекомерно ексфолиране

Винаги следи как реагира кожата ти на ексфолиране. Лесно е да отидеш твърде далеч и прекомерното ексфолиране може да причини кожни проблеми.

Ако лицето ти избухва със зачервени, лющещи се и сухи петна или става „восъчно“ изглежда, че продуктът за ексфолиране е твърде силен за вашия тип кожа, или го използвате твърде често.

Прекаленото ексфолиране отслабва кожната бариера. То премахва естествените мазнини от кожата и когато това се случи, резултатът може да бъде дехидратация, спукани капиляри и акне.

Също така кожата може да стане по-чувствителна към други продукти за грижа за кожата, които преди това не са причинявали проблем.

Започни своята рутина за ексфолиране на кожата

Готови ли сте да освежите кожата си с нежно ексфолиране с помощта на натурални ексфолиращи съставки без жестокост? Разгледайте нашите продукти за ексфолиране на кожата.

Назад към блога

Оставяне на коментар